Opublikowano w 2012/08/25 o godzinie 12:26

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski. Carta Blanca, 2012

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski to bardzo obszerny atlas i praktyczny przewodnik dla miłośników przyrody, a zarazem znakomite uzupełnienie podręczników do biologii dla uczniów i studentów. Świat owadów i pajęczaków został zaprezentowany w wyjątkowo nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie formie oraz opisany na podstawie najnowszych badań

AAA

Rzadko uświadamiamy sobie, że mimo skromnych rozmiarów rola owadów w przyrodzie jest o wiele ważniejsza niż człowieka. Tej wciąż mało poznanej grupie w toku ewolucji udało się skolonizować niemal każde środowisko na lądzie i w wodach słodkich, wykształcając ogromną różnorodność zadziwiających przystosowań, fascynujących zachowań oraz niezwykłych, często olśniewających kolorami form. Zniknięcie owadów w ciągu kilku lat doprowadziłoby do zagłady znanego nam świata. Album, którego autorami są uznani przyrodnicy, zajmujący się badaniem i obserwacją owadów i pajęczaków w ich naturalnym środowisku, prezentuje:

• opisy wszystkich rzędów, ponad 100 rodzin oraz ok. 500 rodzajów i gatunków owadów i pajęczaków występujących na terenie Polski (m.in. ewolucję, anatomię, środowisko życia, zachowania, cykle życiowe)
  • tabele z wykazami rodzin oraz liczbą gatunków występujących w Polsce
  • mapy zasięgów wszystkich opisanych rodzajów i gatunków oraz tabele z podstawowymi danymi o wielkości i okresie występowania
  • praktyczne informacje dotyczące obserwacji poszczególnych gatunków w terenie.
  • ok. 700 fotografi i zwierząt, w powiększeniach, które pozwalają odkryć wiele sekretów z życia tych bezkręgowców.

Autorami książki są pracownicy naszej katedry: dr hab. Michał Grabowski, dr Radomir Jaskuła i dr Krzysztof Pabis, a konsultantem merytorycznym – dr Grzegorz Tończyk.